O mnie

Jesteśmy zafascynowanymi światem ludźmi. Naszą pasją są podróże. Pragniemy jak najwięcej zwiedzić, zobaczyć i poznać, a tym co zobaczymy podzielić się z innymi. Chcemy utrwalić chwilę. Zapraszamy ! Postów na interesujące Państwa tematy najlepiej szukać po etykietach

poniedziałek, 2 maja 2011

Tulipany, tulipany...

W ogrodzie botanicznym w Łodzi zakwitły tulipany. Była, więc okazja, żeby wybrać się na spacer do botanika i obejrzeć te cudne kwiatki. A przy okazji z plansz dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o tych roślinach:
Tulipany znane były cywilizacjom starożytnym. Pierwsze wzmianki o nich można odnaleźć w różnych legendach i podaniach, takich jak mity greckie.
Tulipany rozpoczęły swoją wielką karierę w Turcji, dokąd trafiły najprawdopodobniej z Dalekiego Wschodu w torbach kupców i podróżników przemieszczających się Jedwabnym Szlakiem do Imperium Otomańskiego, gdzie zachwyciły swoim wyglądem tamtejszych władców. Państwo to stało się kolebką tulipanów. W XVI w. w Turcji rośliny te były uprawiane na ogrodowych plantacjach. Tulipany miały tam ponadto szczególne znaczenie religijne.
Tulipany trafiły do Europy w drugiej połowie XVI w. dzięki austriackiemu ambasadorowi w Turcji. W 1592 r. do holenderskiego miasta Lejda przybył Karol Clusius- botanik a zarazem kolekcjoner roślin cebulowych. Bardzo zachwalał swój ogród, rozpowiadając wszędzie, że jest w posiadaniu wspaniałego zbioru niezwykłych tulipanów. Prawdopodobnie właśnie z tego powodu, pod osłoną nocy, skradziono mu cebulki. Po tej kradzieży rośliny te stały się bardzo drogocennym towarem- za jedną cebulkę oddawano wówczas całe majątki, a ich cena z dnia na dzień rosła. Najbardziej popularne były tulipany o paskowanych płatkach, które powstały przypadkowo przez zainfekowanie tulipana wirusem( o czym jeszcze wtedy nie wiedziano). po jednej z przełomowych aukcji ceny cebulek zaczęły gwałtownie spadać czego wynikiem był krach tulipanowy, który doprowadził wielu do bankructwa.
W latach 40- tych XVII w. dzięki staraniom holenderskich miłośników tulipanów, rośliny te ponownie powróciły do ogrodów. 
Dziś Holandia jest największym na świecie producentem ich cebul. 





















2 komentarze:

  1. niezłe te pola tulipanów, chyba faktycznie warto wejść do Botanika specjalnie na ten rozkwit!

    OdpowiedzUsuń
  2. A wyobraź sobie jak wyglądają pola tulipanów w Holandii...

    OdpowiedzUsuń